Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama dünyanın hızı son 10 yıl ki gelişimi, şimdiye kadar ki gelişiminden 10 kat daya hızlı gelişmeye devam etmekte ve bu hız büyümeye ve daha da hızlanmaya devam etmekten kendini alı koyamıyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi mutlaka teknolojik ve dijital çağda yaşıyor olmamızdır.  Konumuz da dijital pazarlama ise pazarlamanın tarihini hatta evrimi desek daha anlaşılır olacağını düşünerek size bu evrimin evrelerini biraz anlatmak istiyorum.

Dijital Pazarlama 1.0 ;

Pazarlamanın evrimleri

Pazarlama 1.0 olarak söylenen pazarlamanın ilk evresi geliştirdiğiniz yada satmak istediğiniz ürünün merkezde olduğu sürece satılmama üstünlüğü olmayan,  mutlaka satılan bir ürününüzün olduğu bir dünya hayal edin! Ettiniz mi? Ben hayal ettim… Bu dünyada üreticilerin imkanlarının emek gücü ile sınırlı olduğu ve tüketicilerinde alım gücünün sınırlı olduğu bir dönemdir aslında. Bu nedenle üreticilerin yada fabrikalara uygun fiyata ürünü tedarik etmeleri ve basit bir kitleye hedefe ürünü sunabilmeleri gerekliydi.

Otomobil üreticisi Ford  Motor Company’in kurucusu olan Henry Ford, ürettiği otomobili satın alma kararı verecek olan insanlar için “Siyah olmak kaydıyla istediğiniz rengi seçebilirsiniz.” sözünü bu dönemde söylemişti.

Kısacası bu pazarlama 1.0 da satış sorunu yoktu, kitlesel üretime geçiş’in başlangıcıydı, tüketicinin ikinci planda olmasıdır

Dijital Pazarlama 2.0 ;

pazarlama 2.0 Gelişim

Pazarlama 1.0 dan onlarca yıl sonra ise;  bu dönemde fabrikaların arttığını, sanayileşmenin yükseldiğini hatta Rekabetin artmaya başladığını düşün! 20. y.y’ın  son yıllarına gelmeye başladığı bu dönemde insanların farkındalığı tüketicinin ve üreticinin birbirlerini daha iyi tanıma aşaması olarak da göz önünde tutulur. Bilgiyi alabilme ve bilgiyi paylaşabilme olanaklarının arttığı bu dönemde gazeteler, televizyonlar ve radyoların çıktığı dönemi de kapsamaktadır

Bu dönemin gelişiminin sonlarına doğru bilgisayarında olduğunu düşünürsek, Hızlanma dönemine adım atmış oluruz da diyebiliriz

Dijital Pazarlama 3.0 ;

Pazarlama 3.0 hızlama evresi

Yaşamış olduğumuz toplumun fertlerinin az çok veya bir çoğu bu dönemi yaşamış olarak gösterilebilir. Tüketici artık Her şeydir, bu dönemde daha çok üreticilerin, tüketicileri analizleri ile geçmesine, onları incelemesine hayat koşulları, yaşama standartları hatta gelir dağılımlarını, kültürleri, çevresel etkileri de dahil olmakla beraber bölgelerinde incelendiği bir dönemin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Markaların olduğu ilgi alanlarının daha hedefe odaklı olduğu bu pazarlama döneminde artık sosyalleşme sorumluluklarının arttığı ve tüketici fikrinin geride bırakıp insan fikrine yönelmesidir.

Pazarlama 3.0 ın amacı kısacası Dünyayı daha iyi bir yere getirme amacıydı ama……

Dijital Pazarlama 4.0 ;

Pazarlama 4.0 Artık Koşma UÇ

Market reklam çalışmaların da bilinç altı pazarlama çalışmalarının olduğu insanı da aşan insan üstü bir  dönemi yaşamakla birlikte reklamın %90 arttığı, bilgi, teknoloji, hız çağının günlük yaşantıya değil artık saatlik yaşantının her anını hedefleyen reklamlara gömülmüş bir durum söz konusudur. Her ne kadar reklama boğulsak da kimsenin ilgisini çekemediği bir dönem bu insanların reklamdan kaçması dönemi de adblocker denilebilir.

Fazla olumsuzluğa gerek yok tabi uzay çağına adım attık 😉

Düşünceleriniz benim için önemli! Yazımı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan 2017 pazarlama tahminleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Daha fazla yazımızı görmek için Fatih Şanlıtürk Dijital pazarlama ve Proje Yönetim blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

fatih Şanlıtürk

Dijital medya uzmanı, Profe jöneticisi,

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle Plus