Görsel Pazarlama trendleri

Görsel Pazarlama trendleri

Pazarlama da 5 görsel trend ; 

gorsel-pazarlamada-tredleri-fatih-sanliturk

 

Görsel pazarlama trendleri çok geniş bir konu olsa da en popüler olanlardan biraz bahsedeceğim.  Bilgilerin %90 ‘ı beyine iletilir, %65 oranında insanlar gördükleri görselli öğrenebilme olasılıkları daha yüksektir. Text bilgilerini okumak sıkıcıdır bu yüzden öğrenmek zorlaşır fakat görseller bu konuda daha fazla odağa yerleştirme de çok daha etkilidir, 60.000 kelimelik bir bilgiyi beynimiz text lerden çok daha hızlı çözer ve öğrenir. Bazı insanlar neden gittikleri yerleri unutmazlar ? Görsel hafıza burada  öne çıkar. sadece bir örnekti.

Micro görsel içerik pazarlama ;

Emojiler ;

yaratıcı-görsel-içerikler-ile-pazarlama-fatih-sanliturk

 

 

 

 

 

 

Emojiler tüm dünyada uluslar arası bir dil olarak kullanılabilecek etkisi yüksek ve yaratıcı kullanıldığında işinizi, yazınızı, reklamınızı insanlara daha keyifli bir anlatımla anlatmanıza yardımcı olacaktır. En baştada söylediğim gibi görsel içerik insanın beyninde kalıcı bir etki yaratır.

 Macro görsel içerikler pazarlama ;

İnsanlar tüm zamanlarını iyi kaliteli içeriklerin olduğu yerde olacaklardır. Bu her zaman böyle olmuştur.

İNFOGRAPHİCS ” pinterest de oldukça çok karşınıza çıkan bu grafik türü 2016 yılında oldukça popüler ve anlaşılır içerik olarak oldukça yükseleceği görülüyor. 2014 yılında B2B satıcıların %39 u sosyal medya platformlarında buna benze görsel içerik paylaşımlarına sık sık rastlanmıştı fakat artarak devam ettiği ve bu konuda pinterest başta olmakla birlikte birçok blog sayfalarında da artık paylaşılıyor.

infographics-gösrel-içerik-nasıl-yapılır-fatih-şanlıtürk

infographics

Slidershare tanıtım görsel pazarlama  ;

Slite tanıtımlar hepimizin bildiği internet üzerinden hazırlanan sunumların online olarak yayınlamaya ve paylaşım sağlamaya olanak tanır.

İçerik toplama  “Content curation” görsel pazarlama ;

Adından da anlaşıldığı gibi içerik toplama olarak bilinir , gerek duyulan konular ile ilgili makaleler veya bilgiler toplnarak istediğiniz hedefe yönelik harmanlayıp kullanmaktır,paylaşmaktır.

Adaptive içerik pazarlama ;

Responsive içerik yani uyarlamalı , tüm cihazlarda görüntülenebilir görsel içerikler, Aslında responsive ile adaptive birbirlerinden web tabanı olarak farklıdır. Fakat buradaki konumuz imajlar, görsellerle ilgili olduğundan adaptive içerik tamda konumuzu içeriyor.

Her platform hendi kitlesine sahiptir. Her kitlenin de ayrı bir fikri vardır ve buna bağlı olarak da platform üzerinde içerik üretilir.

snapchat-görsel-içerik-pazarlama-tredi-fatih-şanlıtürk

 

 

Canlı Yayın Görsel İçerik ;

Unsurları ;

canlı-yayın-görsel-içerik-platformu-fatih-şanlıtürk

 

 

 

 

 

 

Alanları ;

Periscope-Meerkat-faceook-live-canlı-yayın-görsel-içerik-pazarlama-platformları-fatih-şanlıtürk

 

Her geçen gün pazarlama da yeni platformlar oluşmakta ve her biri de birbirini geçmeye çalışırken tüketicilere yada kullanıcılara sundukları zengin içerik ve pazar alanları açarak hem kendilerini hem de dijital medya pazarı daha fazla geliştirmeye, genişletmeye devam etmektedir. Bunların yanı sıra yeni açılan dijital medya mecraları da pazar faaliyetlerinde reklam yapma dijital varlıkların kendilerini duyurma olanakları daha çok artmakta. Dilerim ki Türkiye den de bu dijital mecralara hızlı bir giriş yapan sosyal ağlar, platformlar oluşturması ve dünya  devlerinin aralarına girebilmesidir.

Düşünceleriniz benim için önemli! Yazımı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan 2017 pazarlama tahminleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Daha fazla yazımızı görmek için Fatih Şanlıtürk Dijital pazarlama ve Proje Yönetim blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

fatih Şanlıtürk

Dijital medya uzmanı, Profe jöneticisi,

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle Plus